2021. február 5., péntek

Sánta allegóriák Janacek második vonósnégyesére


Leos Janasek második vonósnégyesét hallgatom, már egy ideje, beragadt.

A névből valamiért egy monarchiabeli zenészre gondoltam, aki a napsütötte Prágában zenél, és bár élete egyharmadót a 20. században élete, zenéje mégis a 19. századból ered. Dallamos, összecsengésekben bővelkedő zenére készültem. 

Janasek vonósnégyese, ami a "Bizalmas levelek" alcímet viseli, töredezett, pontosabban szaggatott, úgy, hogy még érződik a szakadások fájdalma. 1928-ban íródott, élete utolsó évében, és egy egészen kortárs hangzást szolgáltat. Friss, dinamikus, magával ragad és meghordoz mint egy forgószél. A  szerző saját feljegyzéseiből tudjuk, hogy egy szerelmi kapcsolat zenei megfogalmazását halljuk, de nincs benne egy csöppnyi érzelgősség se, noha egy alapvetően boldog kapcsolatról van szó. Éppen ez a vonzó benne, hogy ez a boldog kapcsolat mennyi belső tüzet, mennyi vulkánt rejt magában. A legszebb pillanatok is, lásd első tétel, a találkozás megörökítése, csupa vihar. 

Janasek darabjában a hangszerek egymástól távol járnak, külön-külön barangolnak, caplatnak, botladoznak, keresgélnek, rohannak. Megpróbálhatnánk egy hegyi túra allegóriájával leírni a darabot, és talán olyannyira nem is lenne idegen, hiszen a zeneszerző múzsáját épp egy gyalogos kiránduláson látta meg először és rögtön fellángolt a szenvedély. Tehát a hangszerek egy számukra is ismeretlen útvonalon haladnak, és a haladásuk ritmus a lehető legritmustalanabb, az osonástól a rohanásig. 

De a hangszerek nem járnak állandóan külön-külön utakon, leggyakrabban kettős formációt vesznek fel és így egymással mintha vitatkoznának, a "beszélgetés" hol suttogás, hol kiabálás, de hallunk elcsuklásokat, vonyítást, rekedt hangfoszlányokat. 

Persze nem "jár" egymástól függetlenül a négy hangszer, mindig egyszerre, csoportosan mozognak, csak a mozgásuk iránya más, a mozgásuk ritmusa, és a hangerősség amivel keresik egymást. 

Az összecsengések és a létrejött dallamok gyönyörűen hangzanak, de mindig elbuknak, megszakítja egy másik dallam, széttöredeznek. Ezekből a töredékekből egy csodálatos mozaikkép áll össze. Egy színes, dinamikus képeggyüttes. Friss, tele váratlan fordulatokkal. Kortárs zenedarab, még olyan értelemben is, hogy alig-alig érzelmes. 

2021. február 2., kedd

Ad absurdum

az emberiség számomra két csoportra oszlik, akik írnak és akik nem írnak. semmi egyéb nem számít.

és akkor felteszem magamnak a kérdést, komolyan tudom-e venni az embereket, a közönséges halandókat, akikkel találkozom, akikkel együtt élek, dolgozom nap mint nap. van-e egyáltalán nekik bármilyen értékük, ha egyszer nem írnak. 

hamar tolul elő a válasz, az illemtudó, píszí válasz. igen, igen. becsülöm, tisztelem, némelyiket még szeretem is.

s ha ez tényleg így van, mert néhanapján talán így is van. merthát az ellenkezője mégis merő agybaj lenne. akkor ebből következik az, hogy az a fránya írás, az íróság mégsem annyira minden vizet szétválasztó ismérv. talán mégiscsak lehet ember valaki, még akkor is ha nem író.

és akkor ebből következik az is, hogy talán még én magam is lehetek ember, emberszámba vehető volnék, jogom van az élethez, a levegőhöz, a napfényhez, még akkor is, ha nem tudok írni.